Pisati o prošlosti Novog Travnika zaista je nezahvalan i dugoročan proces, a podataka i informacija je zaista mnogo.. Nekropola i lokaliteta stećaka na području Novog Travnika veliki je broj, a sve nekropole iznimno su bogate stećcima i krstačama s raznoraznim motivima..
Na putu prema onoj najpoznatijoj nekropoli, Maculje, nailazimo na njih još nekoliko, a redom je prva nekropola Bistro.
Foto: Lokalitet Bistro
Stećci i krstače na ovoj nekropoli datiraju iz 13. i 15. stoljeća, a ukupno je 26 stećaka. Ovaj lokalitet je bogat i vodenicom koja će u skorije vrijeme biti uređena i stavljena u funkciju. Što je manje detalja na stećku, to je stećak stariji jer je samo ukrašavanje bilo "primitivnije" i jednostavnije. Više detalja na stećku i krstačama znači da je stećak mlađi. Bistro je 2009. godine proglašen nacionalnim spomenikom.
Foto: Bistro
Putujući samo nekoliko stotina metara dalje nailazi se i na česmu iz Austro-Ugarske vladavine koja datira iz 1908. godine, a podjednako je fascinirajuća.
Foto: Austro-Ugarska česma
Na putu prema Maculjama susrećemo se i nekropolu Opara na kojoj se nalazi 42 stećka, a nacionalnim spomenikom je proglašena 2009. godine. Stećci su na ovom lokalitetu ukrašavani motivima ruke, mjeseca i krstača. Crni granit jedan je od građevnih materijala.
Foto: Lokalitet Opara, motiv polumjeseca
Foto: Opara
Zanimljiv je pretpostavka da su ovi stećci i nekropole stvarane vrlo vjerojatno zimi zbog lakšeg prijenosa materijala iz lokalnog kamenoloma, a prebacivani su uz pomoć životinja, volova i konja koji su tegljili kamene blokove.
Na ovom području se nalazi i lokalitet Klanac, odnosno mezarje iz 16. stoljeća na kojem se nalazi i stećak vojniku, a na njemu se nalazi motiv sablje.
Foto: Klanac, spomenik vojniku
Posljednji lokalitet prije Kamenih svatova je Zagrlje, odnosno Kaurlaš koji po nekim podatcima ima od 40 do 70 stećaka, ovisno od samog zapisa. 2020. godine su pronađene i neke nove krstače, a na ovom području motivi na stećcima su polumjesec, cvijet, rozete..
Foto: Kaurlaš
Pored navedenih lokaliteta bitan je i lokalitet prema Rostovu, Medenik na kojem se nalazi oko 23 stećka, a tu su i Vranješi..
Općina Novi Travnik uveliko pomaže na očuvanju ovog povijesnog blaga, no uvijek je onih koji će nažalost raditi suprotno. Ove lokalitete u suštini nije teško pronaći zahvaljujući dobroj turističkoj prometnoj signalizaciji koji je urađena u suradnji s Turističkom zajednicom SBŽ i Vladom SBŽ.
Vozeći se već preko 40ak minuta izvan užurbane sredine Novog Travnika, a sve više u "unutrašnjost prošlosti" dolazimo i do Maculja - Kamenih svatova.
Foto: Maculje
Nekropola stećaka i krstača Maculje jedna je od najvećih i najljepših u BiH. Od Novog Travnika udaljena je svega 20ak kilometara. Na samom lokalitetu se nalazi 101 stećak i 16 krstača. Stećci su većinom sanduci, njih 52, ploča je 32, sljemenaka 11, a 6 je teško definirati.
Okrenuti su u pravcu istok-zapad i sjever-jug, a mali broj njih odstupa od ovih pravaca. Motivi ukrasa su sunce, rozete, jabuke, ljudski likovi s raširenim rukama, križevi i polumjesec. Maculje su 2007. proglašene nacionalnim spomenikom BiH i UNESCO spomenikom 2016. godine.
Foto: Krstača s motivom polumjeseca i križa
Posebno zanimljiva je krstača broj 1, koja je ujedno i najveća na lokalitetu, a na njoj se nalazi motiv čovjeka s raširenim rukama. Kameni svatovi su zapravo narodni naziv ovih povijesnih spomenika.
U skorije vrijeme izgrađena je i suvenirnica na Maculjama u kojoj se nalaze razni suveniri vezani za Maculje, stećke i Novi Travnik. Turisti, ali i svi oni domaći ljudi imaju priliku bliže upoznati povijest Novog Travnika i vratiti se u prošlost.. Uskoro je planirano i osvjetljenje suvenirnice, a nedavno geordarsko snimanje i istraživanje ovog lokaliteta još uvijek traje, a podatci se prikupljaju. Što će rezultati pokazati ostaje za vidjeti, međutim povijest naših predaka potrebno je istraživati, a prije svega spasiti od zaborava..
Foto: Arhiv/Georadarsko snimanje lokaliteta Maculje
Foto: Suvenirnica na Maculjama
Notra.ba