Iako u proljeće 1993. godine zajedno sa svojim narodom doživljavaju u novijoj povijesti nezapamćen progon sa svojih ognjišta od strane daleko brojnije Armije RBiH, ojačanje borcima iz islamskih zemalja, progon praćen brojnim zločinima, ubojstvima, logorima, uništavanjem i pljačkom imovine i rušenjem sakralnih objekata, pripadnici zeničkih postrojbi HVO-a bitke za slobodu svojeg naroda, ali i uspostavu trajnog mira u BiH nastavljaju na ratištima diljem BiH. U jednoj takvoj bitci, na planini Šator, najdominantnijoj koti nad Livanjskim poljem prije točno 29 godina, 30. lipnja 1995. ginu četvorica Zeničana: Marijan Jonjić, Ljupko Kolak, Anto Suknjov i Valentin Lekić..
Njih su četvorica zajedno s drugim pripadnici postrojbi Zbornog područja Vitez držali položaje prema srpskim snagama na području Lisa kose koje pripadnici srpskih vojnih postrojbi pokušavaju vratiti pod svoj nadzor. To im nije uspjelo, crte su ostale pod kontrolom HVO-a, a cijenu udara na ovu strateški važnu kotu, najvišu nad Livanjskim poljem životima plaćaju spomenuta četvorica pripadnika HVO-a iz Zenice, dajući na taj način doprinos daljnjim osloboditeljskim operacijama hrvatskih snaga.
"Unatoč gubitku, pogibiji branitelja, crte su održane i stabilizirane te su postale polazište za sve buduće operacije, Oluju, Maestral i Južni potez, koje su dovele do završetka rata i potpisivanja Daytonskog sporazuma. S kote koju smo sačuvali krenulo se dalje preko Strmice za Knin te preko Mliništa prema Šipovu, Jajcu i Banja Luci", pojasnio nam je Željko Ljubanić, ratni zapovjednik zeničkih postrojbi HVO-a.
Da doprinos onih koji su živote položili na oltar Domovine na ratištima po cijeloj BiH, među kojima su i pripadnici HVO-a iz Zenice, nije zaboravljen pokazali su, pored obitelji četvorice poginulih na Šator planini, njihovi suborci, kao i predstavnici Udruga HVO-a Grada Zenice. Na 29. godišnjici pogibije, paljenjem svijeća pred s spomen obilježjem ispred crkve te misom zadušnicom u župnoj crkvi svetog Juraja u Vitezu odali su im dužnu počast jer zahvalnost i sjećanje su minimum prema onima koji su dali doprinos prestanku rata u BiH, koji su svoj narod i Domovinu BiH branili snagom zajedništva, jednakim žarom i nakon što su doživjeli progon iz svojih domova.
Notra.ba