Livno: Uvijek hladna škola konačno je ugodna zahvaljujući projektu energetske učinkovitosti..
Osnovna škola "Fra Lovro Karaula" u Livnu ove godine ima dosta razloga za sreću, slavlje i zadovoljstvo. Najponosniji je trenutno Josip Kovač, ravnatelj ove prilično velike ustanove koja je nedavno obilježila i 50 godina rada. Cijela škola ima 576 učenika među kojima su i oni koji pohađaju jednu od 12 područnih škola.
A jedna od tih škola je i Područna škola Vidoši koja trenutno brine o 65 učenika koji pohađaju od 6. do 9. razreda. Razloga za slavlje imaju svi ovi učenici kao i njihovi roditelji te nastavno osoblje jer u ovu školu nedavno uloženo 496. 795,5603 KM u cilju rekonstrukcije odnosno veće funkcionalnosti škole, utopljavanja iste te na koncu veće energetske učinkovitosti.
Naime, ova škola je jedna od brojnih koji su u proteklom razdoblju bili korisnici projekta "Povećanje ulaganja u javne objekte s niskom stopom emisije ugljika (LowCarbon)" financiranog od strane Zelenog klimatskog fonda (GCF) preko Razvojnog programa Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH), koje implementira Federalno ministarstvo prostornog uređenja kroz svoju Jedinicu za implementaciju projekata.
Na školi su tako odrađeni sljedeći radovi:
1. Termoizolacija fasadnih zidova
2. Zamjena dijela vanjske stolarije novim PVC otvorima
3. Termoizolacija tavanskog prostora
4. Zamjena kotlova, novi kotlovi na pelet, ugradnja nove opreme u kotlovnici
5. Ugradnja termostatskih ventila na radijatore
6. Zamjena dijela sijalica novim LED sijalicama
Prema riječima ravnatelja Kovača, svi su više nego zadovoljni jer je škola uvijek, od svog osnutka, uvijek bila hladna i bilo je nemoguće postići ugodnu temperaturu zbog loše odnosno nepostojanja izolacije.
"Problem je konačno riješen na opće zadovoljstvo svih učenika, roditelja koji su nerijetko negodovali kao i samih djelatnika. Posebno smo zadovoljni zbog termoizolacije f zidova, zamjene stolarije kao i riješenog tavanskog prostora koji nam je bio poseban izazov", ističe ravnatelj te dodaje kako je prelazak na pelet također olakšanje zbog prijašnjih kontinuiranih problema s nabavkom ogrjeva.
Naime, ova škola je dosad koristila kombinirano drva i ugalj i javna nabavke su uvijek predstavljale izazov, a zimska sezona bila neizvjesna. Posebno je izazovno bilo domarima koji su danima pokušavali popraviti dotrajale peći te ugrijati prostorije koje ne koriste samo učenici tijekom redovne nastave, nego se koriste i za vannastavne aktivnosti kao i od strane eksternih korisnika, odnosno lokalne zajednice za potrebe npr. kulturno umjetničkog društva, dobrovoljnog vatrogasnog društva i drugih.
"Svi su bili nezadovoljni grijanjem no uz sve naše napore nismo uspijevali odgovoriti zahtjevima. Sada su problemi riješeni i zaista se osjeti pozitivnija atmosfera kada je u pitanju ova škola", ističe ravnatelj te spominje još jedan pozitivan podatak.
Naime, iako velika, ova škola je nekad bila puno veća. Iseljavanje je naravno ostavilo traga no i to se pomalo poboljšava. Naime, ravnatelj Kovač ističe kako je val iseljavanja smanjen posljednjih godina, a u posljednje vrijeme ima slučajeva i povratka.
"Samo ove godine imamo sedam povratničkih obitelji koje su upisale svoju djecu u našu školu. Svaki, pa i manji napredak se vidi, nade ima u bolji život, a projekti poput ovog koji je izveden u PŠ Vidoši, idealan je primjer poboljšanja uvjeta života, a posebno obrazovnog procesa koji je svakom roditelju od iznimne važnosti“, kazuje nam ravnatelj Kovač.
Dodaje kako posla ima i na ostalim školama posebno u Područnoj školi Ljubunčić, dok s druge strane, sredstava novčanih nikad dovoljno. Stoga još jednom ponavlja, ovakvi projekti iznimno vesele njega kao i sve druge kolege s kojima komunicira.
Notra.ba