POLITIKA

rtz5675.png

Predstavnici Vlade Republike Hrvatske razgovarali su u petak u Kupresu s predstavnicima koordinacije ministara, načelnika i gradonačelnika HDZ-a BiH o međudržavnoj suradnji i zajedničkim projektima u pograničnim područjima.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović podsjetio je da se u ovom formatu predsjednici vlada županija, ministri svih razina vlasti te predstavnici bh. općinskih i gradskih vlasti redovito sastaju kako bi razgovarali o aktualnim temama koje su, kako je rekao, ponekad zanemarene zbog nefunkcioniranja svih razina vlasti u BiH.

- Na svakoj od koordinaciji imamo izvjestitelje o interesantnim točkama za naše općine, gradove i županije, poput ministara s viših razina vlasti ili direktora javnih poduzeća, a tu su redoviti i predstavnici Republike Hrvatske. Stoga smo se i danas dotakli teme prekogranične suradnje – kazao je Čović.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske Tomislav Ćorić kazao je kako se proteklih godina u pograničnim područjima vrlo intenzivno radilo na projektima u vodno-komunalnom sektoru, na tzv. presječenim sustavima.

- Jedinice lokalne uprave iz Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine imaju interes uređenja vodno-komunalne infrastrukture. Realizacija tih projekata ide jako dobro i najvećim dijelom su dovršeni – kazao je Ćorić.

Najavio je buduću suradnju u oblastima koje su predstavnici lokalnih vlasti identificirali kao ključne za razvoj bh. općina i gradova, poput razvoja turizma, poljoprivrede i gospodarenja otpadom.

- Ono što sam ponudio, i svakako ćemo ići u tom smjeru, je ekspertiza koju mi u Hrvatskoj imamo u višegodišnjoj borbi, odnosno pokušaju da uspješno dovršimo sustav gospodarenja otpadom – dodao je Ćorić.

Hrvatska mnistrica regionalnoga razvoja i fondova Nataša Tramišak obećala je daljnju snažnu potporu Republike Hrvatske Bosni i Hercegovini na njezinom europskom putu.

- Ono što možemo napraviti je koristiti prilike koje nam se nude, prvenstveno u vidu boljeg i kvalitetnijeg iskorištavanja sredstava iz fondova Europske unije. I do sada su postojali bilateralni programi koji su rezultirali dobrim i kvalitetnim projektima, na nama je da još kvalitetnije iskoristimo novo razdoblje – poručila je Tramišak.

Ministrica je podsjetila da je Republike Hrvatska 30 posto sredstava koje je imala na raspolaganju za europsku teritorijalnu suradnju odredila za suradnju s Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom.

- To je važna poruka da ova vlada vodi interesa o suradnji i dobrosusjedskim odnosima, kao i o jačanju pozicije hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini – poručila je Tramišak.

Upozorila je kako su demografski trendovi u obje zemlje nepovoljni, te je dodala kako je uvjerena da se kvalitetnom suradnjom ti trendovi mogu preokrenuti.

Notra.ba

ART BLOG NAŠA DIJASPORA NATJEČAJI MARKETING ARHIVA POŠALJITE VIJEST
POLITIKA

rtz5675.png

Predstavnici Vlade Republike Hrvatske razgovarali su u petak u Kupresu s predstavnicima koordinacije ministara, načelnika i gradonačelnika HDZ-a BiH o međudržavnoj suradnji i zajedničkim projektima u pograničnim područjima.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović podsjetio je da se u ovom formatu predsjednici vlada županija, ministri svih razina vlasti te predstavnici bh. općinskih i gradskih vlasti redovito sastaju kako bi razgovarali o aktualnim temama koje su, kako je rekao, ponekad zanemarene zbog nefunkcioniranja svih razina vlasti u BiH.

- Na svakoj od koordinaciji imamo izvjestitelje o interesantnim točkama za naše općine, gradove i županije, poput ministara s viših razina vlasti ili direktora javnih poduzeća, a tu su redoviti i predstavnici Republike Hrvatske. Stoga smo se i danas dotakli teme prekogranične suradnje – kazao je Čović.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske Tomislav Ćorić kazao je kako se proteklih godina u pograničnim područjima vrlo intenzivno radilo na projektima u vodno-komunalnom sektoru, na tzv. presječenim sustavima.

- Jedinice lokalne uprave iz Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine imaju interes uređenja vodno-komunalne infrastrukture. Realizacija tih projekata ide jako dobro i najvećim dijelom su dovršeni – kazao je Ćorić.

Najavio je buduću suradnju u oblastima koje su predstavnici lokalnih vlasti identificirali kao ključne za razvoj bh. općina i gradova, poput razvoja turizma, poljoprivrede i gospodarenja otpadom.

- Ono što sam ponudio, i svakako ćemo ići u tom smjeru, je ekspertiza koju mi u Hrvatskoj imamo u višegodišnjoj borbi, odnosno pokušaju da uspješno dovršimo sustav gospodarenja otpadom – dodao je Ćorić.

Hrvatska mnistrica regionalnoga razvoja i fondova Nataša Tramišak obećala je daljnju snažnu potporu Republike Hrvatske Bosni i Hercegovini na njezinom europskom putu.

- Ono što možemo napraviti je koristiti prilike koje nam se nude, prvenstveno u vidu boljeg i kvalitetnijeg iskorištavanja sredstava iz fondova Europske unije. I do sada su postojali bilateralni programi koji su rezultirali dobrim i kvalitetnim projektima, na nama je da još kvalitetnije iskoristimo novo razdoblje – poručila je Tramišak.

Ministrica je podsjetila da je Republike Hrvatska 30 posto sredstava koje je imala na raspolaganju za europsku teritorijalnu suradnju odredila za suradnju s Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom.

- To je važna poruka da ova vlada vodi interesa o suradnji i dobrosusjedskim odnosima, kao i o jačanju pozicije hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini – poručila je Tramišak.

Upozorila je kako su demografski trendovi u obje zemlje nepovoljni, te je dodala kako je uvjerena da se kvalitetnom suradnjom ti trendovi mogu preokrenuti.

Notra.ba

artinfo2019-footer-logo.png

REDAKCIJA PORTALA

E-mail

info@notra.ba

Marketing

marketing@notra.ba

POSTANITE DIO TIMA

Copyright 2007-2020 NoTra Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

designer17