Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH jednoglasno je s 85 glasova „za“ na današnjoj izvanrednoj sjednici usvojio Prijedlog zakona o dopunama Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja..
Zakon je usvojen po žurnoj proceduri uz amandman Vlade Federacije BiH kojim je predviđeno da zakon stupi na snagu dan nakon objave u Službenom listu Federacije BiH. Praksa je inače da zakoni stupaju na snagu osmog dana od objave u Službenom listu. Sjednica na kojoj je usvojen Prijedlog zakona o dopunama Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja završena je u rekordnom roku, za nekih 20-ak minuta. Dopunama zakona promijenjeni su članci po po kojima darivatelj i primatelj organa i tkiva u svrhu liječenja više ne moraju biti u krvnom srodstvu, a njegovo donošenje u rekordno kratkom roku inicirao je slučaj Adnana Šemića, 22-godišnjaka iz Mostara koji čeka transplantaciju jetre. Šemiću se zdravstveno stanje pogoršalo, a nakon što mu nitko od članova obitelji nije mogao darovati jetru, darivatelj je pronađen u Srbiji. Prepreka transplantaciji koja mu život znači bio je zakon koji je predviđao transplantaciju organa i tkiva u svrhu liječenje jedino među krvnim srodnicima.
O zakonu kojim su takve odredbe zakona promijenjene, na sjednici Zastupničkog doma raspravljao je jedino zastupnik HSS Mario Karamatić. On je naglasio kako jest za to da se usvoji zakon kojim će se otvoriti mogućnost spašavanja jednog mladog života, ali da ovaj zakon zahtjeva stručan i sveobuhvatan pristup kako se njime, zbog činjenice da darivatelj i primatelj organa i tkiva u svrhu liječenja više ne moraju biti u krvnom srodstvu, ne bi otvorilo crno tržište organa.
Zakon je na kraju usvojen, a uvjet da stupi na snagu je da ga odobri i Dom naroda koji zasjeda danas u 18 sati. Ukaz na zakon potom potpisuje predsjednica Federacije BiH te ide na objavu u Službene novine, a dan nakon objave otvara put transplantaciji jetre Adnanu Šemiću zbog čijeg je liječenja i pokrenuto njegovo donošenje.
Notra.ba