× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
kiseljak open 2025
  • PANDEMIJA
inekcija
 
 
Naša država cjepivo protiv korone nabavlja isključivo putem zajedničkog COVAX sustava sa zemljama Europske unije. Za taj metod su se odlučili jer je to zvanično najsigurniji put. Međutim, ta sigurnost ima i svoje vrijeme, a ono nam govori da ćemo prve vakcine dobiti najranije krajem ožujka i početkom travnja. To je potvrdio prvi čovjek državne izvršne vlasti BiH Zoran Tegeltija.

Paralelno sa COVAX sustavom, gdje vakcine čekaju sve druge europske zemlje, brojne države na nekoliko načina pokušavaju doći do proizvođača kako bi za svoje zdravstvene radnike i stariju populaciju što prije osigurale cijepljenje.

Case study Srbija

Kod naših istočnih susjeda cijepljenje je već počelo. I oni čekaju COVAX, ali su direktnom kupovinom od Pfizera već dopremili više od četiri tisuće cjepiva. Ako pitate naše vlasti zašto na više načina nisu pokušale doći do cjepiva, direktnom pogodbom s proizvođačima, odgovor je smušen, ali se nazire strah nadležnih.

Navodni strah je prisutan jer su se "opekli" u vezi s respiratorima na početku pandemije, pa se sada niko ne usuđuje direktno nabavljati vakcine. To je nedavno kazao i federalni ministar zdravlja Vjekoslav Mandić (HDZ), poručivši da niko neće da rizikuje eventualnu kaznenu odgovornost zbog potencijalnih kršenja procedura.

Ako se prisjetimo priče s početka pandemije i razgovora na famoznom sastanku čelnika zdravstvenih institucija u Vladi FBiH, tada smo slušali poruke kako respiratore i drugu medicinsku opremu treba nabavljati hitno, odmah "danas, a ne sutra".

Skandal koji je nastao u vezi s kupovinom respiratora i optužnica protiv čelnih ljudi Federacije sada se koriste kao izgovor za oprez. Tako naša država nigdje ne žuri i svoje građane će vakcinisati među posljednjim u Europi.

Tko je kriv?

Treba napomenuti da je Europska unija na početku pandemije državama preporučila da medicinsku opremu nabavljaju bez posrednika, što je većina i ispoštovala.

Zbog čega se domaće vlasti plaše uključivanja u druge procese i načine dolaska do vakcine, ukoliko institucija stoji iza toga? Zbog čega federalno ministarstvo zdravstva ne bi bilo to koje će direktno pregovarati s proizvođačima vakcina i dogovarati kupovinu barem određene količine doza cjepiva kako bi bili cijepljeni zdravstveni radnici i starije osobe.

Indolentnost naših vlasti danas je kritizirao i DF.

"Nedopustiv i neodgovoran odnos prema građanima u uslovima teške epidemioploške slike je odgovornost Ministarstva civilnih poslova BiH, Ministarstva financija i trezora BiH te Federalnog ministarstva zdravstva i ZZO FBiH. Kadar HDZ-a koji je na čelu svih ključnih institucija zaduženih za nabavku cjepiva je u potpunosti zakazao. Vlada FBiH, kroz Prijedlog budžeta za 2021. nije predvidjela nijednu konvertibilnu marku za nastavak cijepljenja", porčuju iz DF-a.

Ono što je do sada uplatila BiH je oko 600 tisuća doza cjepiva, što će biti dovoljno da se cijepi oko 300 tisuća građana. To je oko 10% stanovništva. Ovo je dosta ispod kolektivnog imuniteta od potrebnih 70%.

"Dok ne stigne i ovo malo cjepiva, u BiH će ovim tempom obolijevanja do lipnja 2021. biti bar još tri puta više oboljelih nego do sada. Uz podkapacitiran sustav zdravstva sve više ljudi će umirati. Ako je možda problem koja će cjepivo biti nabavljeno, neka to Vlada FBiH prepusti relevantnim stručnjacima, oni će znati", kažu između ostalog iz DF-a.
 
Klix.ba

REDAKCIJA PORTALA

kristijankristo18@hotmail.com

Marketing

marketing@notra.ba

Copyright 2007-2023 NOTRA Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.

Saznajte više