Zbog pandemije svijet danas razmišlja o uvođenju Covid putovnice, na čemu se radi i u BiH. Njime bi se trebalo olakšati putovanje građanima, a u nastavku teksta pročitajte neke od detalja kako bi oni trebali izgledati.
Kako je naglasio, naša država neće odstupati od Europske unije te će, ukoliko budu odobreni, Covid putovnice u BiH biti po uzoru na one iz država članica.
"Na vrijeme smo pokrenuli pitanje o uvođenju Covid putovnica u BiH te nadležni organi prate događanja u zemljama EU i okruženja. Sigurno ćemo i mi na vrijeme riješiti to pitanje u cilju eventualnog prelaska granica ako to bude uvjet i ako takav dokument EU službeno usvoji. Koliko je poznato, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je protiv uvođenja Covid putovnice te je sada ključno da li će on biti odobren", naglasio je Nanić.
Dalje je naveo da još nisu poznati svi precizni detalji o izgledu putovnice, njegovom izdavanju, kao i o tome da li će troškove zbog toga snositi građani ili će se pronaći neki drugi mehanizmi.
"Dakle, Vijeće ministara BiH treba utvrditi takve pojedinosti koje se odnose na prava i obaveze građana, a kada je riječ o IDDEEA-i, bit ćemo tehnološka podrška tijekom njegove izrade i spremni smo odgovoriti tom zahtjevu. Većina građana smatra da će te Covid putovnice podsjećati na one klasične, međutim, on neće biti u toj formi. Riječ je o dokumentu, tačnije, certifikatu s podatcima", dodao je.
Sugovornik je pojasnio da će se uz osobne podatke na Covid putovnici nalaziti i tri važne stavke od kojih jednu građanin treba ispunjavati da bi mogao preći granicu.
"Riječ je o stavkama koje se odnose na to da li je osoba cijepljena, zatim, da li ima negativan test na koronavirus kao i to da li ga je probljela. Dakle, ne treba ispunjavati sve tri stavke, već je dovoljno da zadovoljava barem jednu, a od ponuđenih je ipak najtrajnija ova koja se odnosi na cijepljenje", naveo je sugovornik.
Naglasio je da nadležni već rade na ideji Covid putovnice u BiH kako se ne bi kasnilo za zemljama EU te dodao da neće postojati različite forme navedenih certifikata.
"Certifikati će biti unificirani s onim iz EU i vjerujem da će i BiH svoj dokument prilagoditi tome, a kada je riječ o njegovom dobijanju, važno je naglasiti da ga građani neće morati imati ukoliko nemaju namjeru ili obavezu putovati van granica države", naveo je Nanić.
WHO i neki od službenika smatraju da bi uvođenje Covid putovnica zapravo dovelo do nejednakosti među građanima, pogotovo onim iz siromašnijih zemalja, koji nemaju nikako ili imaju veoma težak pristup cjepivima, testovima i sl.
S druge strane, postoje i oni koji vjeruju da bi se uvođenjem Covid putovnice olakšalo kretanje građana tijekom pandemije te samim tim osigurala veća zaštita od potencijalne zaraze.
"Svako nametanje novog dokumenta je ograničavanje slobode kretanja, ali smatram da, ukoliko Covid putovnica EU uvede kao uvjet za prelazak granice, mi to moramo poštovati i prilagođavati se takvim standardima", poručio je Nanić.
Podsjećamo da je Europska komisija 17. ožujka ove godine predložila stvaranje digitalnih zelenih certifikata, a koji bi također trebali sadržati sve navedene podatke.
Tom prilikom su naveli da će biti dostupni svim stanovnicima EU, priznati u svim zemljama EU, besplatni i izdavani u digitalnom ili papirnom formatu.
Također, pojedine zemlje u svijetu, poput Izraela, već su uvele tzv. "cjepivo putovnice".
Iz Europske komisije su naveli da će sustav digitalnih zelenih certifikata biti "privremena mjera", koja će biti suspendirana čim WHO proglasi kraj pandemije.
Klix.ba