Udruga maratonaca Sisačko-moslavačke županije "Heroji ne umiru" posjetila je Općinu Novi Travnik i načelnika Općine Novi Travnik, Stjepana Duju..
Ova udruga je jedinstvena u Hrvatskoj, a djelovanje udruge je usmjereno na sprječavanje zaboravljanja događaja tijekom Domovinskog rata. Udruga tijekom godine otrči oko četrdesetak memorijala i utrka.
Kako ističe predsjednik udruge, Igor Vuković u planu je organiziranje sličnog memorijala od Novog Travnika do Viteza.
"Cilj današnjeg dolaska u Novi Travnik je pokretanje i oživljavanje priče slične onoj kakvu smo mi prolazili u Hrvatskoj tijekom Domovinskog rata. Prije nekih mjesec dana smo bili tu po prvi put i obišli smo spomen-obilježja, te smo slušajući svjedočanstva suboraca osjetili tragediju i strašnu priču Lašvanske doline. Želimo spojiti dvije stvari u jednu, stradanja u Hrvatskoj i ovdje u Bosni i Hercegovini, da se ne zaboravi. Želimo jednog dana ili vrlo moguće i ove godine otrčati jedan memorijal od Novog Travnika do Viteza, ili kroz cijelu županiju, ovisno o dogovoru. Cilj je ljudima prenijeti jednu te istu poruku, poruku zajedništva i zahvale za one koji su položili svoje živote tijekom Domovinskog rata."
Članovi udruge održali su sastanak s načelnikom Općine Novi Travnik, Stjepanom Dujom, a nazočili su i načelnik Općine Vitez, Boris Marjanović, umirovljeni general HVO-a Ilija Nakić, te članovi udruga proisteklih iz rata s hrvatskim predznakom.
Načelnik Općine je zahvalio na dolasku i posjeti, te dao punu podršku svim budućim projektima i suradnji.
Notra.ba

