Nekoliko puta tijekom prošle godine pisali smo o akcijama i radu Javnog komunalog poduzeća „Vilenica Čistoća“ Novi Travnik, a ovo poduzeće i kroz ovu godinu nastavlja raditi kao pozitivan i uspješan primjer svima drugima u okolini. Naime, kako ističe direktorica poduzeća, Svjetlana Tokalić kroz 2021. godinu Općina Novi Travnik je bila uvjerljivo najuspješnija općina po broju reciklirane staklene amblaže u okviru regionalnog projekta „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu“..
Iako su uvjeti teški, opreme jako malo rezultati su veliki. Vrijedne ruke radnika Vilenice Čistoće u suradnji s građanima Novog Travnika i pravnim subjektima omogućili su Novom Travniku vodeće mjesto u reciklaži staklenog otpada čime je naš grad postao primjer drugima.
Naime u projektu „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu“ sudjeluje četiri općine iz BiH: Novi Travnik, Bihać, Konjic i Ilidža. Novi Travnik je po svim parametrima najmanja općina od svih navedenih, ali u reciklaži daleko najuspješnija.
Podatak koji fascinira je taj da je Novi Travnik u 2021. godini reciklirao 89,09 tona staklene ambalaže, što je za 22, 59 tona više u odnosu na preostale tri općine zajedno koje sudjeluju u projektu.
Vilenica Čistoća je tijekom protekle 2021. godine na Regionalnu deponiju „Mošćanica“ odložila 3, 051, 53 tone otpada, a od toga je 89,09 tona staklena ambalaža ili u prijevodu 4% od ukupnog otpada.
„Ovaj postotak je pokazatelj da iako radimo odličan posao, mjesta za napredak itekako ima. Prema našim procjenama na području naše općine na godišnjoj razini bude oko 240 tona staklenog otpada, no veliki postotak nažalost i dalje završava u prirodi, rijekama ili šumama. Cilj nam je iz godine u godinu povećati broj prikupljenog staklenog otpada i samim time smanjiti njegovo odlaganje u prirodu, a potaknuti reciklažu“., istaknula je direktorica JKP „Vilenica Čistoća“, Svjetlana Tokalić.
Poduzeće je kroz cijelu godinu organiziralo niz aktivnosti, od same nabavke staklenih zvona za prikupljanje staklene ambalaže do posebnih aktivnosti na trgu poput ulične kampanje kojoj su se odazvali i najmlađi Novotravničani.
Upravo je ta akcija bila jako uspješna jer je samo za 4 sata prikupljeno gotovo 400 kg staklene ambalaže. Akciji su se najviše odazvali najmlađi, a upravo je to i cilj naglašava Tokalić.
„Plan nam je osvijestiti okolinu o značaju reciklaže, a djeca su naša budućnost stoga je jako važno naučiti ih o zaštiti ekologije. U planu nam je veliki niz aktivnosti koje bismo željeli provesti kroz lokalne škole, ali sve u svoje vrijeme.“
Iako su rezultati odlični i ovo poduzeće ima svoje brige. Rade u teškim uvjetima, a veliki dio posla se obavlja ručno ili na mašinama koje su prestare. Druga poduzeća u drugim općinama možda imaju i modernije strojeve, no nemaju ono što imaju Novotravničani, želju, rad i trud u svrhu poboljšanja stanja male lokalne zajednice.
Direktorica poduzeća ističe kako pored građana veliku pohvalu treba odati i poslovnim subjektima koji su također sudjelovali u ovom projektu i njih 30-ak ima velike zasluge u svemu. U staklenim zvonima 2021. godine se nalazilo 7,927 tona staklene ambalaže (prikupili građani), dok se izvan staklenih zvona prikupilo 81,17 tona staklene ambalaže (prikupili poslovni subjekti).
Na samom početku projekta na području Općine Novi Travnik postavljen je 31 kontejner ili stakleno zvono za prikupljanje staklene ambalaže, a trenutno ih je preostalo 29. Vrijednost svakog staklenog zvona iznosi 1,000 KM, stoga iz poduzeća još jednom pozivaju građane na odgovorno i savjesno ponašanje i odlaganje otpada, osobito u zimsko vrijeme.
Iako je odvoz stakla i njegova prodajna cijena jako niska, ovo poduzeće će se truditi i dalje prikupljati staklenu ambalažu jer je cilj malim koracima činiti velike stvari na dobrobit svih građana Novog Travnika. Bitno je poslati poruku i Novi Travnik prezentirati u najljepšem svjetlu, kao što to ovaj grad i zaslužuje.
Notra.ba