× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
  • (FOTO)

IMG_1750.JPG

U Beču je ovog vikenda održana već tradicionalna 14. po redu Klišansko-konjička humanitarna večer kao dio programa u kojemu se okupljaju raseljeni Hrvati iz ovog dijela Hercegovine kako bi svjedočili vezama s rodnim krajem, ali i sagledali perspektive i mogućnosti njegova oživljavanja..

Organizator događaja je Udruga Klišansko-konjičkih Hrvata koja djeluje u Beču, glavnom gradu Austrije u kojemu, prema procjenama predsjednika Udruge Viktora Čuture, živi blizu dvije tusuće Hrvata. U Beču žive, ali srce je negdje drugdje, priča je većine njih.

"Ovdje sam došao 1972. godine. Lijepo mi je ovdje, dobro sam organizirao život, ali sve ove godine uvijek me vuče želja ka rodnom kraju i kad god imam priliku dolazim", kaže Ivan Čoja.

"Svi smo mi zadovoljni svojim životom ovdje, ali srce nam je sve ove godine u rodnom kraju. Ja ću uskoro u mirovinu, za nepunu godinu i planiram je uglavnom provesti u mojom Obrima", kaže Viktor Čuturić. I nisu samo želje Klišana koji su pred mirovinom vezane uz rodni kraj, imaju ih i mnogi mladi koji su rođeni u Beču.

IMG_1768.JPG

"Moj je otac iz Kostajnice, ja sam rođena u Beču, ali ja sam vam Klišanka. Ne mogu se ja poistovjetit s kulturom i običajima Austrijanaca pored svoje vlastite, a ona potječe iz Klisa, iz moje Kostajnice u koju dolazim kad god mogu i za mene je najljepša", kaže 18-godišnja Anamarija Zekić.

Ljubav Klišana prema danas opustjelom rodnom kraju okupila ih je još jednom ovog vikenda u Beču, a sliku župa iz kojih su otišli u potrazi za boljim životom i svoju misiju u njihovu oživljavanju predstavili su im župnici fra Ivica Karatović i don Marin Marić.

"U župi Podhum-Žitače trenutno žive 52 vjernika, bake i djedovi uglavnom. Prekrasna crkva stara više od dvije stotine godina treba obnovu kao i život u ovom kraju. Neka ova večer protekne i u razmišljanju kako spasiti i ckrvu pod humom, pod brdom, jednako kao i onu živu", poručio je fra Ivica koji se tijekom večeri više puta laćao i mikrofona kako bi sa svojim Klišanima zapjevao koju domoljubnu, ali pjesmu iz njegove mladosti. Po brojnosti vjernika stanje nije puno bolje ni u župama Obri i Solakova Kula. Ondje je na župi mladi svećenik don Marin Marić čijom energijom i zalaganjem su mnogu u zadnje vrijeme pogledali na godinama zaboravljeni i zapostavljeni kraj. Večer Klišansko-konjičkih Hrvata u Beču dio je nakane da se takav odnos prema Klisu promijeni.

IMG_1766.JPG

"I ova večer održava se na dan kada se Katolička ckrva u Hrvata spominje blaženog Alojzija Stepinca, biskupa i mučenika. Dok tražimo načina za obnovom opustjelog klišanskog kraja po uzoru na blaženog Steinca, stojimo čvrsto na braniku i čuvamo vrata Hercegovine", poručio je okupljenim Klišanima don Marin Marić.

U obnovu života u ovom dijelu Hercegovine odlučni su uključiti se i hrvatski dužnosnici sa svih razina vlasti, od Grada Konjica u kojemu se i sami bore za pozicije u kojima bi više odlučivali o projektima, preko Hercegovačko-neretvanske županije pa sve do Federacije BiH. Na Humanitarnoj večeri Klišansko-konjičkih Hrvata ove su godine, uz predsjednika GO Konjica Ivana Antića, bili i predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač te predsjedatelj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Tomislav Martinović.

"Došli smo ovjde podržati i biti dio zajedništva Hrvata iz ovog dijela sjeverne Hercegovine. Opredjeljenost Vlade kojoj sam na čelu je jačati veze s iseljeništvom, a onima koji žive u našoj županiji, u bilo kojem njezinom dijelu pa tako i klišanskom kraju osigurati uvjete za život dostojan čovjeka, pomoći u održivom povratku koji počinje sa sigurnošću, nastavlja kvalitetnom infrastrukturom," kazala je Buhač.

IMG_1781.JPG

"Istina je da je Klišanski u proteklim godinama bio zaboravljen od svih. Srećom takav se odnos polako mijenja, zahvaljući i ljudima poput don Marina. Mislim da smo vratili ovaj kraj u fokus zanimanja i javnosti i politike. Prvi korake smo napravili, ono što nam treba su projekti kojima bi popravili uvjete života i onima koji tamo žive kao i Klišanima koji dolaze povremeno ili se planiraju vratiti u ovaj kraj. Vjerujem da im skupa, sinegrijom svih nas, možemo osigurati jednu novu perspektivu oživljavanja ovog kraja", poruka je koju je predsjedatelj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Tomislav Martinović uputio okupljenima iz Klišansko-konjičkog kraja. Dolazak dužnosnika sa svih razina vlasti i jasne poruke promjene odnosa prema klišanskom kraju s radošću su dočekane među Klišanima u Beču.

IMG_1784.JPG

"Ovo je prvi put da na našu večer dolaze ovako važni gosti. Ja vjerujem da će oni ispuniti ono što su obećali, svoj dio na oživljavanju ovog kraja. Sami ne mogu napraviti puno, kao što ni mi sami to ne možemo. Ali zajedno, skupa s našim župnicima, mislim da možemo napraviti puno", kazao nam je Viktor Čuturić, predsjednik Udruge Klišansko-konjičkih Hrvata u Beču.

"Hrvatsko zajedništvo nema alternativu, ono se temelji na dva stpa, katoličkom i hrvatskom identitetu. Mi Hrvati u BiH imamo dvije domovine, mi smo jedan narod s dvije strane Save. Naša domovina je BiH, a naši domovi su posvuda u njoj, od Čitluka, Mostara, Konjica, preko Kiseljaka, Žepča sve do Posavine. Mi koji živimo u BiH čuvamo naša ognjišta i za vas koji živite izvan nje", poručio je don Marin Hrvatima iz BiH okupljenim na misnom slavlju u Beču.

Nakon mise domaćini i gosti u zajedničkom druženju u župnom uredu razmijenili su iskustva o svome životu u BiH i izvan nje, kao i vizije oživljavanja klišanskog kraja.

IMG_1752.JPG

Notra.ba

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
Sarajevski Kiseljak
Ecos
  • (FOTO)

IMG_1750.JPG

U Beču je ovog vikenda održana već tradicionalna 14. po redu Klišansko-konjička humanitarna večer kao dio programa u kojemu se okupljaju raseljeni Hrvati iz ovog dijela Hercegovine kako bi svjedočili vezama s rodnim krajem, ali i sagledali perspektive i mogućnosti njegova oživljavanja..

Organizator događaja je Udruga Klišansko-konjičkih Hrvata koja djeluje u Beču, glavnom gradu Austrije u kojemu, prema procjenama predsjednika Udruge Viktora Čuture, živi blizu dvije tusuće Hrvata. U Beču žive, ali srce je negdje drugdje, priča je većine njih.

"Ovdje sam došao 1972. godine. Lijepo mi je ovdje, dobro sam organizirao život, ali sve ove godine uvijek me vuče želja ka rodnom kraju i kad god imam priliku dolazim", kaže Ivan Čoja.

"Svi smo mi zadovoljni svojim životom ovdje, ali srce nam je sve ove godine u rodnom kraju. Ja ću uskoro u mirovinu, za nepunu godinu i planiram je uglavnom provesti u mojom Obrima", kaže Viktor Čuturić. I nisu samo želje Klišana koji su pred mirovinom vezane uz rodni kraj, imaju ih i mnogi mladi koji su rođeni u Beču.

IMG_1768.JPG

"Moj je otac iz Kostajnice, ja sam rođena u Beču, ali ja sam vam Klišanka. Ne mogu se ja poistovjetit s kulturom i običajima Austrijanaca pored svoje vlastite, a ona potječe iz Klisa, iz moje Kostajnice u koju dolazim kad god mogu i za mene je najljepša", kaže 18-godišnja Anamarija Zekić.

Ljubav Klišana prema danas opustjelom rodnom kraju okupila ih je još jednom ovog vikenda u Beču, a sliku župa iz kojih su otišli u potrazi za boljim životom i svoju misiju u njihovu oživljavanju predstavili su im župnici fra Ivica Karatović i don Marin Marić.

"U župi Podhum-Žitače trenutno žive 52 vjernika, bake i djedovi uglavnom. Prekrasna crkva stara više od dvije stotine godina treba obnovu kao i život u ovom kraju. Neka ova večer protekne i u razmišljanju kako spasiti i ckrvu pod humom, pod brdom, jednako kao i onu živu", poručio je fra Ivica koji se tijekom večeri više puta laćao i mikrofona kako bi sa svojim Klišanima zapjevao koju domoljubnu, ali pjesmu iz njegove mladosti. Po brojnosti vjernika stanje nije puno bolje ni u župama Obri i Solakova Kula. Ondje je na župi mladi svećenik don Marin Marić čijom energijom i zalaganjem su mnogu u zadnje vrijeme pogledali na godinama zaboravljeni i zapostavljeni kraj. Večer Klišansko-konjičkih Hrvata u Beču dio je nakane da se takav odnos prema Klisu promijeni.

IMG_1766.JPG

"I ova večer održava se na dan kada se Katolička ckrva u Hrvata spominje blaženog Alojzija Stepinca, biskupa i mučenika. Dok tražimo načina za obnovom opustjelog klišanskog kraja po uzoru na blaženog Steinca, stojimo čvrsto na braniku i čuvamo vrata Hercegovine", poručio je okupljenim Klišanima don Marin Marić.

U obnovu života u ovom dijelu Hercegovine odlučni su uključiti se i hrvatski dužnosnici sa svih razina vlasti, od Grada Konjica u kojemu se i sami bore za pozicije u kojima bi više odlučivali o projektima, preko Hercegovačko-neretvanske županije pa sve do Federacije BiH. Na Humanitarnoj večeri Klišansko-konjičkih Hrvata ove su godine, uz predsjednika GO Konjica Ivana Antića, bili i predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač te predsjedatelj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Tomislav Martinović.

"Došli smo ovjde podržati i biti dio zajedništva Hrvata iz ovog dijela sjeverne Hercegovine. Opredjeljenost Vlade kojoj sam na čelu je jačati veze s iseljeništvom, a onima koji žive u našoj županiji, u bilo kojem njezinom dijelu pa tako i klišanskom kraju osigurati uvjete za život dostojan čovjeka, pomoći u održivom povratku koji počinje sa sigurnošću, nastavlja kvalitetnom infrastrukturom," kazala je Buhač.

IMG_1781.JPG

"Istina je da je Klišanski u proteklim godinama bio zaboravljen od svih. Srećom takav se odnos polako mijenja, zahvaljući i ljudima poput don Marina. Mislim da smo vratili ovaj kraj u fokus zanimanja i javnosti i politike. Prvi korake smo napravili, ono što nam treba su projekti kojima bi popravili uvjete života i onima koji tamo žive kao i Klišanima koji dolaze povremeno ili se planiraju vratiti u ovaj kraj. Vjerujem da im skupa, sinegrijom svih nas, možemo osigurati jednu novu perspektivu oživljavanja ovog kraja", poruka je koju je predsjedatelj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Tomislav Martinović uputio okupljenima iz Klišansko-konjičkog kraja. Dolazak dužnosnika sa svih razina vlasti i jasne poruke promjene odnosa prema klišanskom kraju s radošću su dočekane među Klišanima u Beču.

IMG_1784.JPG

"Ovo je prvi put da na našu večer dolaze ovako važni gosti. Ja vjerujem da će oni ispuniti ono što su obećali, svoj dio na oživljavanju ovog kraja. Sami ne mogu napraviti puno, kao što ni mi sami to ne možemo. Ali zajedno, skupa s našim župnicima, mislim da možemo napraviti puno", kazao nam je Viktor Čuturić, predsjednik Udruge Klišansko-konjičkih Hrvata u Beču.

"Hrvatsko zajedništvo nema alternativu, ono se temelji na dva stpa, katoličkom i hrvatskom identitetu. Mi Hrvati u BiH imamo dvije domovine, mi smo jedan narod s dvije strane Save. Naša domovina je BiH, a naši domovi su posvuda u njoj, od Čitluka, Mostara, Konjica, preko Kiseljaka, Žepča sve do Posavine. Mi koji živimo u BiH čuvamo naša ognjišta i za vas koji živite izvan nje", poručio je don Marin Hrvatima iz BiH okupljenim na misnom slavlju u Beču.

Nakon mise domaćini i gosti u zajedničkom druženju u župnom uredu razmijenili su iskustva o svome životu u BiH i izvan nje, kao i vizije oživljavanja klišanskog kraja.

IMG_1752.JPG

Notra.ba

REDAKCIJA PORTALA

info@notra.ba

Marketing

marketing@notra.ba

Copyright 2007-2023 NOTRA Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.

Saznajte više