U Franjevačkom samostanu Duha Svetoga u Fojnici u srijedu je održan koncert ozbiljne glazbe povodom obilježavanja 31. godišnjice ubojstva fojničkih fratara fra Leona Migića i fra Nikice Milićevića.
Podružnica Napretka iz Fojnice na dostojanstven način je obilježila uspomenu na mučeničku smrt fratara pozvavši mlade, darovite glazbenike, članove HKD Napredak – Mariju Milu Milas i Roka Škobića koji su se sinoć predstavili koncertom ozbiljne glazbe, koju su izveli na flauti i gitari, navodi se u priopćenju Hrvatskog kulturnog društva (HKD) "Napredak".
Podsjetili su kako su u srednjobosanskom mjestu Fojnica, tada proglašenom zaštićenom sanitetskom zonom, dvojica franjevaca – fra Nikica Miličević i fra Leon Migić – mučki ubijeni pred vratima samostana Duha Svetoga.
"Fra Leon Migić, tadašnji vikar par dana ranije imao je imendan, a fra Nikica Miličević, gvardijan trebao ga je slaviti 14. studenog, na blagdan svetog Nikole Tavelića. Tog 13. studenog 1993. godine umjesto proslave imendana koji su trebali obilježiti, fojnički su franjevci ispraćeni na vječni počinak, a ovaj strašan zločin ostavio je neizbrisiv trag u srcima svih koji su ih poznavali", poručili su iz Napretka.
Vrhovni vojni sud u Sarajevu i Vrhovni sud Bosne i Hercegovine procesuirali su za ovo kazneno djelo glavnog počinitelja pripadnika 302. Motorizirane brigade Armije RBiH iz Visokog, Miralema Čengića i osudili ga na 15 godina zatvora, dok su sudionici Nedim Zerdo, Samin Mušinbegović i Vahid Begić dobili po šest mjeseci zatvora.
"Međutim, tadašnji predsjednik BiH Alija Izetbegović više je puta pomilovao Čengića, a konačnu slobodu omogućio mu je predsjednik Federacije BiH Ejup Ganić. Pravne analize kasnije su otkrile ozbiljne manjkavosti u sudskom postupku, a sve su ukazivale na to da je suđenje više predstavljalo formalnost nego stvarnu potragu za pravdom", navode iz Napretka.
Unatoč svemu, franjevci su nastavili tražiti istinu, ne odustajući u svom nastojanju da se pronađu nalogodavci ovog zločina.
Iz Napretka su napomenuli kako su 2013. godine franjevci uputili zahtjev Državnoj agenciji za istragu i zaštitu (SIPA) i Tužiteljstvu BiH, predavši im sve relevantne dokumente i dokaze, ali da su "nakon toga dobili savjet da ne inzistiraju na daljnjoj potrazi za istinom".
Svakog 13. studenog Fojnica i njeni stanovnici prisjećaju se ove tragične obljetnice misom zadušnicom i prigodnim kulturnim programom.
Notra.ba