O važnosti uloge školskog psihologa u osnovnim i srednjim školama za nap je portal govorio magistar psihologije i pedagogije Harun Herceg, zaposlenik Osnovne škole "Safvet-beg Bašagić" Novi Travnik i Elči Ibrahim-pašine medrese Travnik.
Jesu li psiholozi potrebni u školama i koji je njihov značaj?
"Da, psiholozi su potrebni u škola. Psiholog se opisuje prije svega kao raznoliku, glavni dio uloge odnosi se na savjetodavni rad s učenicima, pružanje psihološke podrške kod pojave emocionalnih i psiholoških smetnji, teškoća u učenju i sl. Školski psiholozi rade savjetovanje i podršku, dok kod potrebe za znanjima drugih stručnjaka (poput kliničkog psihologa ili psihoterapeuta) školski psiholog dalje upućuje učenike. Možemo reći da se tu odvija svojevrsna trijaža i prva psihološka pomoć. Osim s učenicima, kolege u školi se uključuju u rad s roditeljima i nastavnicima. Ostale aktivnosti psihologa uključuju edukacije, kreiranje psihoedukativnih sadržaja, radionica, sudjelovanje u profesionalnom usmjeravanju, procjenu spremnosti za školu, promjenu oblika školovanja, identifikaciju darovite djece, provođenje istraživanja itd.
Može li po Vašem mišljenju svatko može biti psiholog?
"Ne može biti svaka osoba psiholog ipak nam je potrebna edukacija i kvalifikacije za zvanje psihologa."
Treba li se psiholog baviti samo učenicima koji imaju problem?
"Psiholog nije osoba koja radi samo s učenicima koji imaju probleme, već se radi i s nadarenom djecom. Naravno, psiholog je prvenostveno tu da vam da stručan savjet."
Koliko često bi mladi trebali posjećivati psihologa?
"Trebali bi ga često posjećivati, kada osjete potrebu za razgovor, odnosno kako bi dobili koristan i stručan savjet."
Treba li nam jedan psiholog ili više?
"Pored pedagoga u školi, bilo bi dobro da imamo jednog zaposlenog psihologa u školi jer razlika u poslovima pedagoga i psihologa nije velika. Školski pedagog i psiholog su stručnjaci različitog profila, ali se njihova djelatnost ne može strogo razgraničiti niti izolirano tretirati jer oni su angažirani na rješavanju složenih pedagoških, psiholoških i socijalnih problema učenika i odgodjno-obrazovnog procesa. Njihove aktivnosti se međusobno prepliću i imaju dosta dodirnih točaka. Pedagog je usmjeren više na odgojno-obrazovni proces koji realiziruju nastavnici, na unaprjeđivanje organizacije i metodike rada. Psiholozi rješavaju psihološke probleme nastave, razvojne probleme mladih, teškoće i probleme koji imaju psihološku osnovu, emocionalne probleme mladih i probleme prilagođavanja učenika u školi, kao i usklađenost programskih zahtjeva i metodologije odgojno-obrazovnog rada sposobnostima učenika."
Koje su najčešći problemi s kojima se mladi susreću?
"Mladi su u potrazi za svojim identitetom i samostalnošću, mladi mogu biti skloni pobunama prema odraslima, posebice roditeljima, koje često vide kao osobe koje ih nasilno zadržavaju u djetinjem dobu, govoreći im što da čine i ograničavajući im slobodu. Svaku mladu osobu nužno stresno razdoblje ispunjeno poteškoćama te naglašavaju važnost razumijevanja razvojnih specifičnosti koje oblikuju mišljenje, emocije i ponašanje adolescenata. Neki od izazova su: depresija, anksioznost, anoreksija, bulimija, stres, ptsp, masovne psihotraume, covid 19, itd."
Kako prepoznati da se mladi nose s nekim problemom?
"Simptomi su razni, ali jedni od njih su: psihološka bol, usamljenost, odbacivanje od okoline (zatvaraju se u sebe) , zlostavljanje – fizičko/psihičko/seksualno, duboka tuga, gubitak volje za stvarima koje su imali i željeli, itd."
Koje radnje, aktivnosti bi trebao psiholog u školama poduzimati kako bi pomogao učenicima?
"Jedne od radnjih koje bi poduzeo psiholog:
- SAVJETOVANJE (problemi djece i mladih)
- PSIHOTERAPIJA (tretman anksioznih poremećaja, paničnog poremećaja, fobija, opsesivno-kompulsivnog poremećaja, tretman poremećaja raspoloženja, depresije, maničnog poremećaja, poremećaja prilagodbe)
- PSIHOLOŠKA POMOĆ (stres, krizne situacije na poslu, program mršavljenja, seksualni problemi)"
Treba li psiholog pomagati i nastavnicima/profesorima u školi?
"Psiholog pomaže nastavnicima identificirati teškoće u razrednoj klimi, uspješnosti i načinu rada, pomaže im razviti strategije za rješavanje tih teškoća, te promovira različite metode rada koje potiču kreativnost i sudjelovanje nastavnika i učenika zajedno (timski rad, projektna nastava i sl.). Školski psiholog promovira i različite suvremene metode praćenja i provjere znanja učenika."
Da postoji psiholog u školama, bi li se smanjio broj učenika koji se nose s određenim problemom?
"Da, naravno da bi se smanjio i to u velikoj mjeri."
Jesu li nam neophodni psiholozi u osnovnim i srednjim školama?
"Psiholozi su potrebni u svim osnovnim i srednjim školama.", zaključio je Herceg.
Notra.ba