![]()
Godišnji susret misionara Crkve u Hrvata koji se održava u Nadbiskupskom sjemeništu "Petar Barbarić" u Travniku, nastavljen je radnim programom, susretima misionara te zajedničkim misnim slavljem u franjevačkom samostanu u Gučoj Gori, izvijestila je mrežna stranica Nacionalne uprave PMD BiH.
Sudionici susreta okupili su se u jednoj od učionica Katoličkog školskog centra u Travniku, posebno uređenoj u misijskom duhu, gdje je radni dio započeo molitvom koju je predvodio dijecezanski ravnatelj Papinskih misijskih djela (PMD) Vrhbosanske nadbiskupije fra Stipan Radić. Ujedno je okupljenima uputio riječi pozdrava i dobrodošlice.
Prigodnim govorima obratili su se i dosadašnja nacionalna ravnateljica PMD-a Republike Hrvatske s. Ivana Margarin, kojoj je ovo bio oproštajni nastup na toj službi, te mons. Luka Tunjić koji završava desetogodišnji mandat nacionalnog ravnatelja PMD-a Bosne i Hercegovine. Oboje su zahvalili suradnicima, misionarima i svim podupirateljima misijskog djelovanja tijekom godina službe.
Na njihove mandate i dugogodišnju suradnju osvrnuo se predsjednik Vijeća za misije Hrvatske biskupske konferencije mons. Ivan Štironja, koji je istodobno poželio uspješan rad novoimenovanim nacionalnim ravnateljima – s. Ivani Gelo za PMD Republike Hrvatske i vlč. Dubravku Turaliji za PMD Bosne i Hercegovine.
Obraćajući se dijecezanskim ravnateljima, povjerenicima za misije i okupljenim misionarima, kojih na ovogodišnjem susretu sudjeluje 21, mons. Štironja istaknuo je kako „misionarenje počinje kada se ne broji osobna slava nego slava Božja“.
U uvodnom dijelu susreta upriličena je i razmjena prigodnih darova u znak zahvalnosti za dosadašnju suradnju i služenje misijskom poslanju Crkve.
Nakon toga misionari su predstavili područja svoga djelovanja, izazove s kojima se susreću te pastoralne, obrazovne i humanitarne projekte koje provode u zemljama misijskog djelovanja. Svoj rad predstavili su i dijecezanski ravnatelji i povjerenici za misije, dok su se sudionicima obratili i novoimenovani nacionalni ravnatelji. Susret je zaključen razmjenom iskustava i razgovorom o aktualnim misijskim izazovima.
Poslijepodnevni dio programa nastavljen je posjetom franjevačkom samostanu sv. Franje Asiškoga u Gučoj Gori. Sudionike je dočekao fra Drago Pranješ koji ih je proveo kroz samostanski muzej i upoznao s bogatom poviješću toga franjevačkog središta.
U samostanskoj i župnoj crkvi potom je slavljeno euharistijsko slavlje koje je predvodio mons. Ivan Štironja u suslavlju mons. Luke Tunjića, gvardijana i župnika fra Davora Petrovića, misionara, dijecezanskih ravnatelja te fratara samostanske zajednice.
Propovijed je održao misionar u Ugandi don Jakoslav Banić. Polazeći od liturgijskih čitanja, govorio je o svom misionarskom djelovanju u Karamoji, području koje se često naziva posljednjim „ljudskim zoološkim vrtom“, te o teškim životnim okolnostima s kojima se ondje susreću mnogi ljudi. Posebno je podijelio nekoliko potresnih svjedočanstava o djeci s ulica Morota, što je duboko dirnulo okupljene vjernike.
Na završetku misnog slavlja župnik fra Davor Petrović zahvalio je misionarima na njihovu dolasku i svjedočanstvu vjere, dok je mons. Tunjić ukratko predstavio svakoga od sudionika susreta.
Program dana zaključen je zajedničkom večerom u samostanu, u ozračju franjevačkog gostoprimstva, druženja i pjesme.
Notra.ba

