MOSTAR

cabulja jama speleolozi

 Članovi Speleološkog društva (SD) "Herceg" nastavljaju sa svojim aktivnostima istraživanja hercegovačkog podzemlja i u 2023. godini, a nedavno su otkrili i novu jamu na Čabulji.

- Na vrhu Velika kosa, na nadmorskoj visini od 1.600 metara, otkrivena je nova jama koja nam se činila perspektivnom i odmah smo krenuli u istraživanje. Očekivali smo neku veću dubinu, preko stotinu metara, što se nažalost nije pokazalo točnim jer je duboka samo 77 metara – rekao je u razgovoru za Fenu predsjednik SD "Herceg" Ivan Marić.

Specifičnost ove jame, naglašava, je da se na njezinom dnu nalazi ledeni čep.

- Prvi put do sada na ovoj dubini nailazimo na ledeni li snježni čep na kojemu je jama stala sama od sebe, a vjerujem da je taj ledeni čep bio za nekih petnaestak metara veći, a zbog globalnog zatopljenja se smanjio na trenutnu veličinu – smatra on.

Dalje navodi da je Društvo lani bilo aktivno u svome radu, te da je speleologija u Bosni i Hercegovini u uzlaznoj putanji.

- Najveći događaj za naše društvo je bila organizacija speleološkog skupa BiH, a na naše zadovoljstvo bili su nazočni i gosti iz Hrvatske, Slovenije i Srbije, sveukupno 45 speleologa – istaknuo je Marić, te dodao kako su sudionici skupa predstavili razne istraživačke rezultate i time jasno dali do znanja da je speleologija u Bosni i Hercegovini u uzlaznoj putanji.

U 2023. godini planiraju nekoliko projekata, a posebno im je važan projekt u suradnji s UNDP-om u sklopu kojega čiste pojedine speleološke jame od smeća, a predsjednik SD "Herceg" misli kako se ljudi nisu "dovoljno osvijestili po pitanju odlaganja smeća u jame".

- Nakon trećeg mjeseca ide i naša speleološka škola, imali smo o njoj dosta upita. Tijekom ljeta ide razdoblje kampova i istraživanja novih objekata. Također planiramo napraviti i dokumentarni film u vezi otpada u speleološkim objektima – ističe Marić.

Napominje i kako je Hercegovina kraška regija, te je puna neistraženih speleoloških objekata.

- Mi u katastru našega društva imamo 90 novoistraženih objekata koji imaju svoj redni broj i nacrt. Aktivni smo na terenu, te imamo zabilježen još 51 objekt za koji znamo, ali on još čekaju da se istraže – poručio je Marić.

Po njegovim riječima, SD "Herceg" broji 19 članova, a uskoro bi ta brojka mogla porasti.

- Kada prođe speleološka škola vjerujem da ćemo biti bogatiji za minimalno pet novih članova – potvrdio je on.

Uz navedeno, naglašava i kako u svojim istraživanjima nailaze na razne artefakte u speleološkim objektima koje u budućnosti planiraju pokazati u muzeju.

- U posljednjoj jami naišli smo i na sjekiricu, koja je po našim procjenama stara oko 200 ili 300 godina. Slične pronalaske iznosimo van i jednog dana ih planiramo pokazati u muzeju, ali prvo trebamo imati svoje prostorije – zaključio je Marić.

Uskoro kreće i speleološka škola pa je predsjednik SD "Herceg" pozvao sve zainteresirane da im se jave putem društvenih mreža, a na toj školi polaznici se uče raznim tehnikama.

Speleološko društvo "Herceg" u svojim prostorijama, u kontroliranim uvjetima, obučava svoje članove osnovnim tehnikama, poput penjanja uz stijene, a speleolozi se, također, uče disciplini i timskom radu.

Notra.ba

ART BLOG NAŠA DIJASPORA NATJEČAJI MARKETING ARHIVA POŠALJITE VIJEST
MOSTAR

cabulja jama speleolozi

 Članovi Speleološkog društva (SD) "Herceg" nastavljaju sa svojim aktivnostima istraživanja hercegovačkog podzemlja i u 2023. godini, a nedavno su otkrili i novu jamu na Čabulji.

- Na vrhu Velika kosa, na nadmorskoj visini od 1.600 metara, otkrivena je nova jama koja nam se činila perspektivnom i odmah smo krenuli u istraživanje. Očekivali smo neku veću dubinu, preko stotinu metara, što se nažalost nije pokazalo točnim jer je duboka samo 77 metara – rekao je u razgovoru za Fenu predsjednik SD "Herceg" Ivan Marić.

Specifičnost ove jame, naglašava, je da se na njezinom dnu nalazi ledeni čep.

- Prvi put do sada na ovoj dubini nailazimo na ledeni li snježni čep na kojemu je jama stala sama od sebe, a vjerujem da je taj ledeni čep bio za nekih petnaestak metara veći, a zbog globalnog zatopljenja se smanjio na trenutnu veličinu – smatra on.

Dalje navodi da je Društvo lani bilo aktivno u svome radu, te da je speleologija u Bosni i Hercegovini u uzlaznoj putanji.

- Najveći događaj za naše društvo je bila organizacija speleološkog skupa BiH, a na naše zadovoljstvo bili su nazočni i gosti iz Hrvatske, Slovenije i Srbije, sveukupno 45 speleologa – istaknuo je Marić, te dodao kako su sudionici skupa predstavili razne istraživačke rezultate i time jasno dali do znanja da je speleologija u Bosni i Hercegovini u uzlaznoj putanji.

U 2023. godini planiraju nekoliko projekata, a posebno im je važan projekt u suradnji s UNDP-om u sklopu kojega čiste pojedine speleološke jame od smeća, a predsjednik SD "Herceg" misli kako se ljudi nisu "dovoljno osvijestili po pitanju odlaganja smeća u jame".

- Nakon trećeg mjeseca ide i naša speleološka škola, imali smo o njoj dosta upita. Tijekom ljeta ide razdoblje kampova i istraživanja novih objekata. Također planiramo napraviti i dokumentarni film u vezi otpada u speleološkim objektima – ističe Marić.

Napominje i kako je Hercegovina kraška regija, te je puna neistraženih speleoloških objekata.

- Mi u katastru našega društva imamo 90 novoistraženih objekata koji imaju svoj redni broj i nacrt. Aktivni smo na terenu, te imamo zabilježen još 51 objekt za koji znamo, ali on još čekaju da se istraže – poručio je Marić.

Po njegovim riječima, SD "Herceg" broji 19 članova, a uskoro bi ta brojka mogla porasti.

- Kada prođe speleološka škola vjerujem da ćemo biti bogatiji za minimalno pet novih članova – potvrdio je on.

Uz navedeno, naglašava i kako u svojim istraživanjima nailaze na razne artefakte u speleološkim objektima koje u budućnosti planiraju pokazati u muzeju.

- U posljednjoj jami naišli smo i na sjekiricu, koja je po našim procjenama stara oko 200 ili 300 godina. Slične pronalaske iznosimo van i jednog dana ih planiramo pokazati u muzeju, ali prvo trebamo imati svoje prostorije – zaključio je Marić.

Uskoro kreće i speleološka škola pa je predsjednik SD "Herceg" pozvao sve zainteresirane da im se jave putem društvenih mreža, a na toj školi polaznici se uče raznim tehnikama.

Speleološko društvo "Herceg" u svojim prostorijama, u kontroliranim uvjetima, obučava svoje članove osnovnim tehnikama, poput penjanja uz stijene, a speleolozi se, također, uče disciplini i timskom radu.

Notra.ba

artinfo2019-footer-logo.png

REDAKCIJA PORTALA

E-mail

info@notra.ba

Marketing

marketing@notra.ba

POSTANITE DIO TIMA

Copyright 2007-2020 NoTra Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

designer17