
Foto: FIBA
Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u poljskim Gliwicama protiv domaće reprezentacije Poljske rezultatom 85:76 u okviru igra 2. kola pretkvalifikacija za Olimpijske igre te će odluka o prolazu dalje pasti u posljednjem kolu kada BiH igra protiv Mađarske.
Bh. tim je loše otvorio susret i Poljska je povela 6:0, ali vrlo brzo su se konsolidirali i preokrenuli su na 7:6. Ipak, bh. košarkaši nisu imali rješenja za vanjski šut Poljske koja je nakon prve dionice imala +8 (27:19).
U drugoj četvrtini Poljska je otišla na dvocifrenu prednost, iako je BiH u jednom trenutku smanjila na 40:36, ali nakon prvih 20 minuta igre imali su zaostatak od 50:37.
I u trećoj četvrtini BiH je uspjela doći do -3 (57:54), ali od tog trenutka uslijedila je velika kriza u igri bh. tima koju je Poljska iskoristila i odlijepila se na velikih 16 poena prednosti (70:54).
Bio je to početak kraja BiH koji je u samoj završnici uspio samo ublažiti poraz koji je u jednom trenutku prijetio da će biti ubjedljiv, pa će odluka o prolazu pasti u posljednjem kolu kada u srijedu od 21 sat BiH igra protiv Mađarske koja je doživjela dva poraza.
Najefikasniji u redovima BiH bio je Jusuf Nurkić sa 17 poena, Aleksandar Lazić je dodao 15, a Džanan Musa 13 poena.
Poljake su do pobjede predvodili Mateusz Ponitka sa 22 i Michal Sokolowski s 20 poena, a raspoložen je bio i Jaroslaw Zyskowski s 13 ubačaja.
Podsjetimo, ukoliko BiH reprezentacija zauzme jedno od prva dva mjesta na turniru u Gliwicama plasirat će se u polufinale gdje će ući i dvije najbolje ekipe iz grupe A u kojoj su Češka, Izrael, Estonija i Sjeverna Makedonija.
Mjesto u kvalifikacijama za Olimpijske igre će dobit će samo ekipa koja osvoji turnir.
Kvalifikacijski turnir će biti održan u Francuskoj neposredno pred početak Olimpijskih igara, a na njemu će sudjelovati 24 ekipe koje će se boriti za četiri mjesta koja ne popune ekipe sa Svjetskog prvenstva koje će se održati za nekoliko tjedana.
Bosna i Hercegovina – Poljska 76:85 (19:27, 18:23, 18:20, 21:15)

