
Europska agencija za lijekove (EMA) saopćila je kako procjenjuje podatke o trećoj ili booster dozi BioNTechovog cjepiva Pfizer protiv COVID-19, koja se daje šest mjeseci nakon druge doze kod ljudi starijih od 16 godina, prenosi Slobodna Europa.
Povodom BioNTechove prijave, EMA je priopćila kako će uraditi brzu procjenu podataka, a rezultat se očekuje “u narednih nekoliko tjedana“, javlja Reuters.
Američka kompanija Moderna priopćila je u petak kako je od EMA-e zatražila uvjetno odobrenje za davanje cjepiva protiv korona virusa u dozi od 50 mikrograma.
U priopćenju Moderne se navodi kako se odgovor EMA-e očekuje u razumnom roku.
Moderna i Pfizer cjepiva od dvije doze zasnovane su na novoj tehnologiji mRNA.
EMA je, također, priopćila da procjenjuje podatke o upotrebi dodatne doze mRNA cjepiva kod ljudi sa slabim imunološkim sustavom.
Prošli tjedan je Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) priopćio da nema hitne potrebe za booster cjepivima protiv COVID-19 kod ljudi koji su potpuno cijepljeni.
Sjedinjene Američke Države se spremaju za uvođenje booster doza, nakon što je američki stručnjak za zarazne bolesti Anthony Fauci u nedjelju rekao da će službenici vjerojatno uskoro dobiti regulatorne dozvole za booster cjepiva Pfizer.
Notra.ba

