Više od 30 maratonaca otrčalo je danas Prvu Memorijalnu utrku "Svim majkama Središnje Bosne koje su izgubile svoje voljene" od Novog Travnika do Viteza..
Organizatori su udruge proistekle iz Domovinskog rata, predstavnici općina Lašvanske doline, Udruga maratona "Heroji ne umiru Županije Središnja Bosna" u osnivanju i Udruga NRO HVO HB ŽSB.
"O majkama i njihovoj ulozi u Domovinskom ratu se jako malo govori, a za slobodu hrvatskog puka dale su najmilije, dale su dio sebe, dale su sve...", kazali su organizatori.
Ivica Kolenda, predsjednik Udruge dragovoljaca Općine Travnik najavio je da će utrka postati tradicionalna.
"Majke su dale najveću žrtvu. U tijeku je registriranje udruge maratonaca, a ako Bog da trčat ćemo i na svim prostorima Središnje Bosne i napraviti ovo tradicionalnom utrkom", rekao je Kolenda.
Ovoj maratonskoj utrci pridružili su se i članovi Udruge maratonaca "Heroji ne umiru" Sisačko-moslavačke županije iz Republike Hrvatske.
"Ovo ljeto smo bili u Travniku i obišli sva spomen-obilježja. Kako mi u Hrvatskoj trčimo u čast žrtava, želimo tu tradiciju prenijeti i na Središnju Bosnu jer ste i vi pretrpjeli. Nadam se i ubuduće da će ovo biti jedna velika priča s ciljem da se ne zaboravi", rekao je Igor Vuković, predsjednik Udruge maratonaca "Heroji ne umiru" Sisačko-moslavačke županije.
Maratonci su rutu započeli u Novom Travniku, odakle su se preko Rankovića, Bučića i Nević Polja uputili na groblje Prahulje u Novoj Biloj. Posjećena je i ratna bolnica u Novoj Biloj, a potom su se maratonci poklonili i poginulim braniteljima Brda, Zabilja i okolice na Spomen obilježju u Grginom polju.
Utrka je nastavljena prema Jardolu i Križančevom selu, a završnica je bila na Spomen obilježju Osmica u Vitezu.
Cilj Memorijalne utrke je sjećanje na žrtvu hrvatskih branitelja i doprinos za slobodu hrvatskog puka, a pokrovitelj je Središnji ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Notra.ba

