× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
sportske igre
  • TUZLA

Energetsko siromaštvo

Konferencija o energetskom siromaštvu u okviru projekta “Inovacije u energetskoj efikasnosti i obnovljivim izvorima energije za bolje prilagođavanje klimatskim promjenama i smanjenje siromaštva“ (EE faza II) koji realiziraju Caritas Švicarske i Centar za ekologiju i energiju u partnerstvu s gradovima/općinama Tuzla, Živinice, Gračanica, Kalesija, Lukavac i Banovići održana je danas u Tuzli. 

U okviru tog projekta urađena je i jedinstvena analiza na temelju anketiranja 10 tisuća domaćinstava, a u anketi su uključena domaćinstva iz šest općina/gradova, šest srednjih škola i oko 130 energetskih savjetnika.

Na osnovi analize, jasno je da je energetsko siromaštvo veliki problem Bosne i Hercegovine, jer 69 posto domaćinstava troši više od 10 posto dohotka za plaćanje računa za električnu i toplotnu energiju te prema tom kriteriju spadaju u energetsko siromašno stanovništvo. 

Predsjednica Centra za ekologiju i energiju Džemila Agić objasnila je da je energetsko siromaštvo jedan novi termin koji je interesantan za cijeli svijet.

- Energetsko siromašno domaćinstvo je ono koje ne može osigurati dovoljno sredstava da bi platilo električnu i toplotnu energiju, da jest živi u nekomfornim uvjetima i ugroženi su zbog toga. Neke zemlje Europe kažu da, ako jedno domaćinstvo od svojih ukupnih primanja troši na energiju, energetski je siromašno - kazala je, priopćeno je iz Centra za ekologiju i energiju.

Notra.ba

REDAKCIJA PORTALA

kristijankristo18@hotmail.com

Marketing

marketing@notra.ba

Copyright 2007-2023 NOTRA Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.

Saznajte više