
Meta ne želi, niti prijeti napustiti Europu i svako izvještavanje koje implicira da to činimo – nije istina, navela je kompanija u priopćenju medijima. Meta je demantirala pisanje medija prošlog tjedna o tome da će kompanija povući Facebook i Instagram iz Europe, piše N1..
“U tiskovinama se pisalo da prijetimo napustiti Europu zbog neizjvesnosti oko mehanizma prenosa podataka između EU i SAD. Ovo nije istina. Kao i sve kompanije, mi smo samo bili u obavezi da otkrijemo materijalne rizike našim investitorima, a ovo nije značilo da se povlačimo iz Europe“, ističe Meta u priopćenju.
Kompanija navodi da nema apsolutno nikakvu želju povući se iz Europe, ali je realnost da se Meta oslanja na prijenos podataka između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država kako bi mogli upravljati svojim globalnim uslugama.
“Međunarodni prenos podataka omogućava funkcioniranje globalne ekonomije i mnoge usluge koje su od suštinskog značaja za naš život. Dugi niz godina, pravni okvir koji podržava prijenos podataka preko Atlantika je suočen s ozbiljnim poremećajima. Europski sud pravde je poništio sporazum “Štit privatnosti”, a odluka je donesena na osnovu sukoba EU i SAD oko zaštite podataka. Mi samo želimo da internet funkcionira kako je zamišljen i bez trzavica, a ne da on bude ograničen nacionalnim granicama”, dodali su iz kompanije.
Notra.ba

