
Foto: Fena
Ministar gospodarstva Županije Središnja Bosna Nisvet Hrnjić i premijer ŽSB Tahir Lendo potpisali su danas s Admirom Andelijom, generalnim ravnateljem Elektroprivrede BiH, ugovore o koncesiji za dvije fotonaponske elektrane ukupne snage 50 MW na rudarskim površinama Rudnika uglja Gračanica Bugojno.
Kako je kazao Andelija, riječ je o investiciji vrijednoj između 55 i 60 milijuna KM.
- To su zasad naše najveće solarne elektrane koje planiramo graditi. Investicija je između 55 i 60 milijuna KM i to je za nas jedan od najvažnijih energetskih objekata bioobnovljivih izvora energije. Na ovom području imamo u planu i vjetropark Vlašić za koji imamo potpisan ugovor o koncesiji, pa područje ŽSB, kad je u pitanju energetska infrastruktura, može biti središte događanja. Agenda Elektroprivrede i države je postupno prijeći na obnovljive izvore energije - rekao je Andelija.
Hrnjić je kazao kako je ovim projektom Županije Središnja Bosna blizu energetske samoodrživosti.
- Projekt će značiti puno za ukupnu energetsku bilancu Županije. Već nekoliko godina radimo bilancu energetskih potreba koja je pokazala da je u ŽSB oko 71 posto potrošnje pokriveno proizvodnjom. Instalacijom ovih elektrana i njihovom godišnjom proizvodnjom ŽSB će se približiti energetskoj samoodrživosti - kazao je Hrnjić.
Notra.ba

