
Iz Kantonalne uprave za Civilnu zaštitu KSB izdali su upozorenje za građane ovog kantona.
U posljednje vrijeme primjećena je neprimjerena praksa neodgovornih pojedinaca da ostavljaju zaostala minsko-eksplozivna sredstva na javnim površinama što može prouzročiti nesagledive posljedice za pojedince i društvo u cjelini.
Ekoliko nađete neeksplodirano minsko sredstvo:
- ne dirajte
- ne pomjerajte,ne drmajte, ne udarajte i ne bacajte
- ne rastavljajte
- ne stavljajte u vatru
Ukoliko naiđete na predmet koji liči na spomenuti odmah pozovite općinsku službu civilne zaštite ili brojeve:
-121 - Kantonalna CZ
-122 - policija
Kako biste zaštitili sebe i druge :
- ne deminirajte vlastita imanja, deminiranje mogu obavljati samo organizacije akreditirane od strane nadležnih institucija
- izbjegavajte zabranjena i opasna područja za provođenje bilo kakvih aktivnosti (radovi u polju, igra isl.)
- ne prilazite bivšim crtama razgraničenja, to su područja s najvećom stopom rizika
- ne prilazite i ne dirajte ništa što je sumnjivo, napravljeno od metala ili plastike
- ako znate za neko opasno područje, upozorite i ostale
"Važno je znati da je uklanjanje znakova upozorenja na opasnost od mina kazneno djelo za koje se odgovara pred zakonom", priopćeno je iz Kantonalne uprave CZ.
Notra.ba

