
U Novom Travniku je u tijeku predizborna kampanja, a ljudi svakodnevno komentiraju događanja u gradu i za koga zapravo glasovati. Htjeli mi to ili ne slušamo različite političke poruke, a danas smo odlučili porazgovarati s jednim od kandidata o kojem smo čuli nekoliko lijepih stvari. Naš današnji sugovornik bio je doc. dr. sc. Marijan Marjanović!
Doc.dr.sc. Marijan Marjanović rođen je 1984. godine u Travniku. Osnovni i magisterijski studij završio je na Sveučilištu u Mostaru, a doktorirao je 2020. godine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu.
Od 2008. godine zaposlen je u Domu zdravlja Novi Travnik, a od 2009. godine radi i kao viši asistent, dok je od 2020. docent na Sveučilištu „Vitez“ u Vitezu.
Vanjski je suradnik i profesor stručnih predmeta u Srednjoj Školi Novi Travnik, a autor je brojnih stručnih i znanstvenih radova, voditelj radionica za sprječavanje nasilja, vanjski ocjenjivač AKAZA, te sudionik domaćih i međunarodnih kongresa. Oženjen je i otac troje maloljetne djece.
Aktualni je predsjednik Kluba vijećnika HDZ-a BiH u Općinskom vijeću Novi Travnik, te inicijator i pokretač mnogih projekata od važnosti za lokalnu zajednicu.
Na posljednjim lokalnim izborima kao nositelj liste HDZ-a BiH za Općinsko vijeće Novi Travnik osvojio je 1175 glasova, što predstavlja najveći broj preferencijalnih glasova za jednog kandidata u Novom Travniku!

Marijane, dobrodošli. Hvala Vam što ste pristali na ovaj intervju i molim Vas za početak zadovoljite znatiželju svih i recite nam otkud zdravstveni radnik u aktivnoj politici?
"Hvala i vama na pozivu. Moj ako se uopće može tako nazvati politički put počeo je prije nekoliko godina, točnije 2016. godine kada sam se sasvim slučajno, odustajanjem jednog kandidata našao na listi za Općinsko vijeće čisto da istu popunim. Međutim, iznenađujući broj glasova me lansirao s 24. mjesta na sami vrh liste, te sam zahvaljujući tome postao i predsjednik Kluba vijećnika.
Već 2020. nosio sam listu HDZ-a BiH za općinsko vijeće Novog Travnika. Novotravničani su mi dali povjerenje rekordnim preferencijalnim brojem glasova u povijesti lokalnih izbora u ovoj općini.
Danas sam na 4. mjestu liste za Federalni dom Parlamenta FBIH i ponovno na „tapeti“. Kakav ću rezultat ostvariti utjecat će i na moju odluku hoću li postati, odnosno ostati političar ili ću se baviti isključivo strukom i znanošću koju također neizmjerno volim."
Što je to što Vam daje snagu da nastavite s političkim angažmanom i imate li neku poruku ili obećanje koje želite dati svojim potencijalnim glasačima?
"Ne bih baš upotrijebio termin snagu. Više je to neki unutarnji nemir i želja za vlastitim utjecajem na procese koji određuju našu budućnost. Nikada se nisam „otimao“ i „gurao“ u politici, ali su drugi u meni prepoznali nešto što je barem do sada dijelom odredilo moj životni put. To je ono što mi daje snagu i volju da se bavim ovim nimalo jednostavnim poslom. Na svu sreću moje obrazovanje mi omogućava sigurnu egzistenciju, te nikada nisam živio od politike već za politiku, ljude i za ideje u koje vjerujem.
Kažu da se izbori ne mogu dobiti ako se ništa ne obeća glasačima. Vjerojatno baš zato smo u ovom mjesecu "zasuti" raznim obećanjima. Ono što ja mogu obećati je da ću biti svoj, da ću dati maksimum kako bi se unaprijedio životni standard, zaustavio odlazak i stvorili uvjeti za povratak onih koji su otišli. Kako to postići sadržano je i savršeno objašnjeno u našem programu. Obećati mogu da ću sve svoje znanje, kapacitete, snagu i energiju usmjeriti da se taj program i provede kako bi naša, ali i sljedeće generacije ovu zemlju, nama jedinu Bosnu i Hercegovinu prihvaćali kao zemlju mira, napretka, prosperiteta i sigurnosti.
To nije jednostavno niti lako, ali ustrajno i zajedno to se može i mora napraviti."

Činite se kao jako zanimljiva osoba i osoba "od akcije"?
"Netko će sjediti u klupama zastupnika i netko će upravljati procesima. Svi koji živimo ovdje imamo dvije opcije, a to su glasati na izborima i birati svoje predstavnike ili se aktivno uključiti i raditi na izgradnji boljeg društva i države. Ja sam se trenutno odlučio za ovo drugo, a na biračima je da odluče koga žele za svog predstavnika."
Za sebe kažete da se ne osjećate kao političar, a na listi ste za Federalni parlament?
"Nedavno sam u prolazu čuo dvije gospođe kako šapuću za mene “to je onaj političar”. Iznenadilo me to jer sebe nikada ne doživljavam na takav način i političari su za mene osobno uvijek bile osobe na televiziji koje raspravljaju o važnim stvarima. Sebe gledam kao osobu koja oduvijek radi i bori se za sredinu u kojoj živi. Do sada je to bio moj Novi Travnik, a ukoliko postanem federalni zastupnik tada će moj prioritet biti Središnja Bosna iz koje sam biran i Federacija koju predstavljam. Hoće li me netko i tada zvati političarem ili borcem za ideje i viziju ne znam, ali ću se nastaviti boriti za svoju sredinu u onom kapacitetu koji imam."

Ujedno ste i suprug i otac troje maloljetne djece. Kako uspijevate uskladiti sve obveze?
"Supruga se jako trudi biti mi potpora u svemu što radim, ali možete shvatiti kako je to s njenim poslom, kućanskim obavezama i brigom o troje djece. Najčešće je pomalo komično. Najstariji sin koji je upravo krenuo u školu je dosta sklon politici. Zna jako dobro kako da isposluje svoju volju. Šalu na stranu. Moja obitelj je zaista moje najveće bogatstvo, zajedno smo i to nam uvijek daje snagu u svemu što radimo."
Marijane hvala Vam puno na izdvojenom vremenu za ovaj intervju. Želimo ti puno uspjeha, kako na privatnom, tako i na poslovnom planu.
"Hvala vama što ste me pozvali. Čast mi je da sam bio Vaš gost. Veliki pozdrav svim čitateljima Vašeg portala!"

Notra.ba

