
Foto: Fena
Prosvjednom šetnjom, transparentima i simboličnom postavkom "Vrišteća tišina", na Trgu Alije Izetbegovića u Zenici, Centar ženskih prava Zenica poslao je jasnu poruku o važnosti i potrebi zaštite žena od rodno zasnovanog nasilja, te stradanja od strane partnera.
Kako je rečeno, cilj ovog jednosatnog okupljanja, kojem je nazočilo oko 200 građana, jest podići svijest javnosti o ozbiljnosti problema nasilja nad ženama i odgovornosti društva, te svih građana i građanki o problemu femicida u BiH. Posljednji slučaj je ubojstvo u Bihaću, koji je i bio povod ovakvih skupova širom Bosne i Hercegovine.
- Godišnje Centar ženskih prava ima oko 1.000 klijentica koje nam se obraćaju. Njih oko 90 posto doživjelo je neki oblik nasilja, a oko 75 posto doživjelo je neki oblik nasilja u zadnjoj godini prije dolaska u Centar - istaknula je čelnica Centra ženskih prava Zenica Duška Andrić.
Žene ne ostaju pri svojim prijavama nakon doživljenog nasilja zbog činjenice "da se ne vjeruje njihovom strahu", ali žene, naglasila je, nisu krive zbog nasilja kao ni što ostaju u zajednici s nasilnikom.
- Žene koje odlaze one samo trebaju našu podršku i poticaj društva i servise koji će ih dočekati i pomoći im da stati na noge - podvukla je Andrić.
Kazne za nasilnike su, smatra, male, a za one koji su prvi put učinili nasilje, to im se, uglavnom, oprašta.
Odovornost cijelog društva i države je za stvaranje sigurnijeg okruženja i efikasnijih mehanizama prevencije i zaštite žena od nasilja, te njegove eskalacije u femicid.
Notra.ba

