
Svjetski dan borbe protiv šećerne bolesti/dijabetesa obilježava se po preporuci Međunarodne dijabetološke federacije svake godine 14. studenog, a Dom zdravlja Novi Travnik i ove je godine obilježio ovaj dan..
Dom zdravlja je u svojim prostorijama zainteresiranim građanima mjerio razinu šećera u krvi i krvni tlak, a djelatnici su uz stručne savjete dijelili i promotivni materijal koji govori o važnosti educiranja u liječenju oboljelih od šećerne bolesti.
Pored toga održano je i stručno predavanje na temu "Dijabetes melitus", a predavanje je održala Suzana Radeljić, medicinska sestra.
U svijetu svake godine od šećerne bolesti umire 6,7 milijuna ljudi, odnosno 1 osoba svakih 5 sekundi, a gotovo polovica je mlađa od 60 godina. Većina oboljelih boluje od šećerne bolesti tipa 2 koja se u 80% slučajeva može spriječiti i prevenirati promjenom životnih navika.
Preporučene aktivnosti usmjerene su na obitelj koju je potrebno educirati i potaknuti na vođenje zdravih stilova života, prije svega zdrave prehrane, tjelesnih aktivnosti i otklanjanje štetnih navika.
Notra.ba

