U zgradi Općine Novi Travnik održana je radionica na temu „Upravljanje staklenom ambalažom na zapadnom Balkanu“, a kojoj su nazočili načelnici i predstavnici Općina Županije Središnja Bosna, ravnatelji i predstavnici javnih komunalnih poduzeća s prostora Središnje Bosne i predstavnici županijskog Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova.
Kako je Općina Novi Travnik jedna od četiri jedinice lokalne samoupra iz BIH koja sudjeluje u provedbi projekta „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu“, bila je to prigoda da se prezentiraju ostvareni rezultati kao i Vodič za upravljanje staklenom ambalažom , o čemu je govorila ravnateljica Javnog komunalnog poduzeća „Vilenica – Čistoća“ gđa Svjetlana Tokalić.
U okviru radionice prezentirani su i rezultati koji su postignuti u ostalim pilot općinama/gradovima u Federaciji BiH, kao i u ostalim zemljama Zapadnog Balkana.
Ravnatelj REDAH-a gdin Ivica Sivrić kazao je da se projekt provodi u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Sjevernoj Makedoniji s ciljem povećanja količina prikupljene i reciklirane staklene ambalaže, te da se uz postavljanje novih kontejnera ojača svijest građana o značaju reciklaže, ali i da se kreiraju povoljna regulatorna rješenja u ovoj oblasti.
Ovaj projekt se provodi u okviru programa razvojne suradnje s privatnim sektorom - develoPPP.de koji financiraju Njemačko Savezno Ministarstvo za ekonomsku suradnju i razvoj, te operateri za prikupčjanje staklene ambalaže „Ekopak“ iz BiH, „Sekopak“ iz Srbije i „Pakomak“ iz Sjeverne Makedonije.
Ostali partneri na projektu su: Njemačka organizacija za međunarodnu suradnju (GIZ), Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj „NALED“ iz Srbije, Regionalna razvojna agencija za ekonomski razvoj „REDAH“ iz BiH i Zajednica lokalnih samouprava „ZELS“ iz Sjeverne Makedonije.
Notra.ba

